Δευτέρα, 10 Δεκεμβρίου 2018

Ανόρθωσις Βόλου - Σκόπελος 59-46 ( Β΄ ΕΣΚΑΘ)

Η Ανόρθωση έκανε το 5 στα 5 επικρατώντας της Σκοπελου με 59-46 και παρέμεινε στην κορυφή της βαθμολογίας της Β’ ΕΣΚΑΘ.

Η Σκόπελος ήταν πολύ μαχητική (παρατάχθηκε με μόλις 7 παίχτες) και μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι ενώ προηγήθηκε στο 1 δεκάλεπτο με 13-12. Με την άμυνα ζώνης της Σκοπέλου, και τα τραγικά ποσοστά ευστοχίας των γηπεδούχων το σκορ παρέμενε σε χαμηλά επίπεδα με το σκορ ημιχρόνου να διαμορφώνεται σε 27-23.

Στο 36’ του αγώνα η Σκόπελος πέρασε μπροστά με 34-35. Μετά τις φωνές του νεαρού προπονητή των γηπεδούχων στα 4 τελευταία λεπτά οι παίχτες της Ανόρθωσης πίεσαν σε όλο το γήπεδο, και με επί μέρους σκορ 10-0 το τρίτο δεκάλεπτο έληξε 44-35.

Με την ίδια πίεση συνεχίστηκε και το 4ο δεκάλεπτο με του γηπεδούχους να συνεχίζουν το σερί τους(25-8) και να φτάνουν στο 37’ το σκορ 59-42. Με δυο καλάθια των Χλιβερού και Γκίκα η Σκόπελος μείωσε και διαμορφώθηκε το τελικό σκορ 59-46. Οι γηπεδούχοι είχαν κορυφαίους τους νεαρούς Κουκουράβα και Φιλίππου, αγωνίστηκαν χωρίς τους έμπειρους Ανδρέογλου και Ζαρνακούπη ενώ στα αξιοσημείωτα η χρησιμοποίηση πέντε αθλητών από το εφηβικό και ενός από το παιδικό για αρκετή ώρα.

Ανόρθωσις Βόλου - Σκόπελος  59-46
Δεκάλεπτα: 12-13, 27-23, 44-35, 59-46.
Διαιτητές: Καγιόπουλος - Ηλιόπουλος
Ανόρθωσις Βόλου(Καπουρνιώτης): Γαβρινιώτης, Ακριβόπουλος, Κωστογλου, Χριστοδούλου 10, Καραπουλουτίδης, Τσιμπλάκης, Κουκουράβας 10, Ζουρνατζής 1, Συλεόπουλος 8, Σιμώτας 5, Φιλίππου 21(1), Καρακώστας 4.
Σκόπελος (Ξενοκώστας)Γεωργίου 10, Γκίκας 11, Γκούμας, Παχής, Λίτσος, Πλατιάς 9(1), Χλιβερός 16.